تاریخ: 07 مرداد 1400 - 19 ذی الحجه 1442 - 2021 July 29

آرشیو یادداشت

با هم فکر کنیم / فرهاد ابراهیم پور
این رسم ساده وبی تعارف تاریخی است که اگر شما نتوانید ونخواهید تصمیم بگیرید؛ دیگران برای شما تصمیم خواهند گرفت .کاری به اخلاقی بودن یا غیر اخلاقی بودن این امر نداریم   این نتیجه اعمال ما وکارکرد فکری وفرهنگی وشخصیتی ادمهایی است که توان تصمیم گیری ندارند یا از انها سلب شده است .  
در فرهنگ مردم اوز /فرهاد ابراهیم پور
خیلی ها تاکنون با عکس جافر از نظر تصویری اشنا شده اند اما مطمئنا خیلی ها نمی دانند که او واقعا که بود وچه خصوصیاتی داشت از انجا که مردم بسیاری از دنیا واز جمله مردم شهر ما این عادت ورویه را دارند که اگر فردی عقب مانده بود یا دچار روان پریشی ودیوانگی یا عقب مانده ذهنی بود اگر برادر او هم باشد انکار میکنند. اما اگر فرد پزشک ومهندس ودکتر وفلان کاره ای باشد اگر هفت پشت جدش هم باشد ادعای برادری میکند واو را جز قوم وخویش خود تلقی میکند .
شورای ششم شهر اوز
انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر اوز با انتخاب 5 نفر در 28 خردادماه 1400 بپایان رسید در یک هفته تبلیغات انتخاباتی کاندیداها به ارائه طرح و برنامه خود پرداختند و کسانی که موفق به حضور در ششمین دوره شورای شهر شدند نیز دارای اهداف و برنامه هایی برای شهر هستند که مطمئنا با شروع فعالیت انها بیشتر با ان اشنا خواهیم شد . برای اینکه شورای ششم بتواند بیش از دوره های قبل.....    اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر اوز  اقایان فریدون نامی . عبدالله ثریانژاد . خانم ها   فریبا صالحی . سارا وحدانی . فریبا برازنده 
اب مایه حیات است
آب برای مردم جنوب و منطقه لارستان مهمترین عنصر حیات و زندگی است و همواره دسترسی به اب و بخصوص اب شیرین از مشکلات دیرینه مردم بوده است . وجود صدها برکه (اب انبار ) که به همت خیرین در شهر و اطراف اوز ساخته شده است نشان ار اینده نگری و احتیاج مردم شهرمان به اب بوده است . چه سالهای سخت بی ابی و کم ابی تحمل کرده ایم  چه ماه هایی که همه نگاهمان به اسمان و ریزش باران بوده است.  
انتخابات
فردا چندین انتخابات در کشور برگزار می شود انتخابات مجلس خبرگان در بعضی نقاط . انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شهر و روستا . در فضای انتخاباتی اوز فقط یک ستاد اقای رئیسی با چندین عنوان وجود داشت و از بین بقیه کاندیداهای ریاست جمهوری نیز فقط سه بنر از اقای همتی  در چند نقطه شهر نصب شده بود و ستادی نداشت .  اما 11 کاندیدای شورای شهر اوز فعالیت داشتند که بعضی از انها ستاد پر رونق و فعال و مجهزی داشتند و رفت و امد مردم هم در انجاها مشهود بود  و برای مردم از برنامه و اهداف خود حرف می زدند و به سوالات همشهریان نیز پاسخ می گفتند و بعضی ها ستاد نزدند . اینکه فردا روز جمعه همشهریان به کدام یک از این 11 نفر رای خواهند داد مطمئنا انتخاب خوب و درست مردم   در سرنوشت و اتیه شهر می تواند موثر باشد . کارامدی؛  تجربه و دانش روز و اتحاد و اتفاق صالح و پاک بودن برای مردم و شهرمان شاخص های مهمی در این انتخاب افراد صالح از بین کاندیداهای شهرمان  است .    در  انتخابات شورای شهر  مراقب فریب و تزویر و نیز تقلب کاران باشید .بارها در انتخابات گذشته در شهرهای کشور مشاهده شده است که افرادی سعی می کنند در روز رای گیری از قوانین صحیحی که برای رای دادن وجود دارد پا را فراتر نهاده و دست به تخریب بزنند یا در کوچه پس کوچه ها بایستند و افراد را اغفال کنند  یا انکه با شناسنامه های تقلبی وارد حوزه ها شوند  یا اینکه در صفوف رای دهندگان رخنه کنند و برای فرد یا افراد خاصی تبلیغ کنند   . همه اینها تخلف محسوب می شود و این افراد مجرم شناخته می شوند و قانون در این باره صراحت دارد  و مجریان و ناظران انتخاباتی که در همه حوزه های رای گیری هستند مراقب خواهند بود .  امید است مردم شهرمان برای اینکه شورایی قوی و متحد و با ارده و فهیم و درستکار داشته باشیم انتخاب خوبی داشته باشند .  شهرستان نوپای اوز احتیاج به حرکت بیشتر و توسعه فراگیر با شورایی متحد و توانا دارد . هر فرد از احاد مردم در این سرنوشت دخیل هستیم وظیفه شهروندی ما در این عرصه بسیار مهم است .    ضمنا وزارت کشور در اطلاعیه ای که صادر کرده است بر الزامی بودن و همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره کارت ملی تاکید نموده است .   
فردا شروع تبلیغات نامزدهای شوراست
بر اساس اطلاعیه فرمانداری شهرستان اوز از ساعت 8 صبح روز پنج شنبه 20 خرداد 1400 نامزدهای ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر اوز می توانند بمدت یک هفته تبلیغات خودرا در سطح شهر و فضای مجازی قانون مند داشته باشند .    در این دوره که نسبت به دوره های قبل تعداد کمتری کاندیدای شهرمان ثبت نام کردند و از ان تعداد باز چند نفر نیز احراز صلاحیت نشدند  این دوره با حضور 11 نفر به رقابت انتخاباتی می روند    مشکلات بسیاری که زندگی مردم را سخت در برگرفته است و نیز حضور مرگبار کرونا  در این یکسال و نیم که بر این مشکلات افزوده است شور و شوق انتخابی را کمتر کرده است و این مشکل سراسری است .   اما امید به بهبود و راهکار برای داشتن افرادی خوب برای شورای شهرمان در 4 سال اینده می تواند اقشاری از جامعه را به انتخاب و انتخابات بکشاند .    شهرستان اوز شهرستانی نوپا و تازه تاسیس است احتیاج به سرعت بیشتری در توسعه و ابادانی دارد و این کار جدا از نهادهای دولتی که موظف به کارهایی در این راستا هستند وجود یک شورای مردمی هماهنگ و دلسوز که فارغ از اشتباهات گذشته باشد می تواند در این پیشبرد کمک شایانی به شهرمان بنماید و برای همین منظور مردم باید در تعئین سرنوشت خودشان که رای برای انتخابات شورا  یکی از انهاست دخالت کنند و افرادی را برگزینند که سالم و صادق و مردمی هستند تا در 4 سال اینده بتوانند با همیاری و همفکری  باری از روی دوش مردم بردارند و حداقل در مسایل شهری فعالیت بهتری داشته ؛ فراتر رویم و ابادی و پیشرفت داشته باشیم  .    متاسفانه طی چند روز گذشته انچه به حاشیه رانده شد و کمتر در مطبوعات و محافل راجع به ان صحبت می شود موضوع شوراهای شهر است و زوم جناح هایی بر روی انتخابات ریاست جمهوری است . چرا ؟    و باز متاسفانه در این عرصه هم مثل سالهای قبل نیست و فعلا فقط ستاد یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در شهر اوز است انگار که کاندیدای دیگری وجود ندارد این برای جامعه ای که با مشکلات متعددی روبروست و دیگر صداها شنیده نمی شود اصلا مشارکت اور نیست .    تبلیغات نامزدهای این دوره شهرمان که از فردا شروع می شود امید است  بتواند شور حضور مردم برای رای به کاندیداهای اصلح شهرمان را فراهم اورد . ب ی تفاوتی نسبت به سرنوشت شهرمان زیبنده مردم با فرهنگ شهر اوز نیست .  
ده سال گذشت
فرهاد ابراهیم پور /  ده سال پیش اماری توسط سایت ستاره اوز منتشر شد که مربوط به وضعیت معیشتی و درامدی اقشاری از مردم اوز بود این گزارش اکنون در برابر چشمان شماست و می توانید خود مقایسه کنید در این ده سال چه گذشته است .   
شخصیت ما
/ فرهاد ابراهیم پور  /  اراده شما واعمالتان وتصمیم هایتان دست خودتان است یا در دست دیگری ؟.   شما تصمیم میگیرید یا دیگری برایتان تصمیم میگیرد ؟ حتما شما هم دیده اید که بعضی از فرزندان ما چه دختر و چه پسر  هیچ اراده ای از خود ندارند وتا پدر ومادر نگوید چکار باید بکند کاری نمی کند. تا والدین نگویند چه بخور وچه خوب وبد است خودشان قدرت تصمیم گیری ندارند واراده محکمی برای انجام کارهای مورد پسند خود که اگرکاری درست وخوب واخلاقی هم با شد ندارند. تازه به انها میگوئیم انسان ها وبچه های حرف شنو؛ کسانی که بدون اجازه ما اب هم نباید بخورند.  چرا ؟ چون ما اراده کرده ایم؛ حتی اگر ایده واراده انها لازم ودرست باشد .  
انتخابات ریاست جمهوری
 فرهاد ابراهیم پور  /  تا روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 18 روز باقی مانده است . همواره طی چند سال گذشته در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری دو جناح رقابت پررنگی داشتند اصولگرایان و اصلاح طلبان و از زمان دولت اصلاحات سید محمد خاتمی این  دوره های 8 ساله یکبار در میان تکرار شده است هرچند اقای روحانی با اعتدال و تدبیر امد اما اصلاح طلبان حامی او در دو دوره ریاست جمهوری بودند .   اما در این دوره با رد صلاحیت بسیاری از کاندیداهای مطرح اصلاح طلبان از جمله تاجزاده و جهانگیری و پزشکیان و نیز چهره میانی اصولگرایان اقای لاریجانی که می توانست اصلاح طلبان روی ان حساب کنند ؛ تنها دو فرد از افراد اصلاح طلب از بین 7 کاندیدا باقی مانده اند که انها هم در اجماع سازی جبهه اصلاح طلبان نبودند بلکه بصورت انفرادی شرکت کردند و اصلاح طلبان تاکنون اعلام حمایتی از انها نکرده اند .  
انتخابات شورای شهر /
  اهمیت شوراها بر هیچکس پوشیده نیست و هدف اصلی تشکیل شورا با توجه به فرامین قرآن کریم استفاده از جایگاه مهم مشورت و همفکری است. یکی از انتظارات مهم از کلیه نامزدهای محترم انتخابات شورا در راستای احترام به افکار عمومی، معرفی راهبرد مشخص و ارائه برنامه مدون چهارساله برای پیشبرد اهداف نهاد شورا می باشد، موضوع مهمی که تاکنون کمتر بدان توجه گردیده‌ است. در همین راستا شناخت دقیق و کافی نامزدهای محترم از قانون شوراها ، شرح وظایف و اختیارات این نهاد است.  
انتخابات ریاست جمهوری
ثبت نام کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری سال 1400 که از سه شنبه 21 اردی بهشت شروع شده بود تا پایان وقت اداری امروز شنبه 25 اردی بهشت ادامه دارد و بیشترافراد ثبت نام کرده اند ثبت نام کنندگان از دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا هستند هر چند هنوز افراد مطرحی چون رئیسی رئیس قو قضائیه و جهانگیری و عارف  نیز باقی مانده اند که تا چند ساعت پیش رو معلوم میشود قصد مشارکت دارند یا نه .  در بین کاندیداهای هر دو گروه اجماعی هست بخصوص در بین اصلاح طلبان که در گروه جبهه اصلاح طلبان ایران جمع شده اند با گزینه ظریف شروع شد ( که عدم ورود خود را اعلام نمود )و اکنون با گزینه هایی چون تاج زاده (که احتمال می رود رد صلاحیت شود ) جهانگیری اگر بیاید و عارف و پزشکیان ؛ مطهری و هاشمی گزینه هایی هستند که درصد بیشتری برای کسب ارا دارند البته بشرطی که رد صلاحیت نشوند در بین گروه های اصول گرا این اجماع چندان محکم به نظر نمی رسد اما افراد شاخص انها رئیسی رئیس قوقضائیه است و افرادی چون رستم قاسمی . سعید محمد .حسین دهقان .قالیباف .جلیلی و محسن رضایی و... نیز در گروه اصولگراین هستند که بعد از اتمام زمان ثبت نام اسامی منتشر و وارد مرحله تائید یا رد صلاحیت توسط شورای نگهبان می شوند . مطمئنا همه ثبت نام کنندگان نمی توانند و اینگونه نبوده است که مثلا 300 یا 400 نفری که ثبت نام کرده اند وارد دور نهایی و مبارزه انتخاباتی شوند بلکه 7 تا 10و شاید بیش و کم بوده اند که وارد عرصه رقابت شده اند . همه اینها برمی گردد به بعد از نظر شورای نگهبان . کنشگران سیاسی انتظار دارند که فضای انتخاباتی بخصوص در تائید صلاحیت ها با موانع رو برو نشود تا گزینه ها با سلایق مردم همخوانی داشته باشد .   
فروشندگان بی مشتری /فرهاد ابراهیم پور
این روز ها و بخصوص بعد از اینکه با مسئله مذاکرات ایران برای رفع تحریم  ها افت دلار اغاز شده  بازار فروش هم داغ شده است یعنی هر کی هرچی داره میخاد بفروشه از کاسه بشقاب ملامین مادر بزرگش تا فرش کهنه زیر پاش تا مرغ پیری که دیگه تخم نمیزاره . حدود دو ماه پیش وقتی سری به......  
منطقه ویژه اقتصادی
میلاد لارستان از تصویب منطقه ویژه اقتصادی لارستان خبر داد اقای محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشته :در این جلسه با رأی اعضاء، ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی مهران در استان ایلام؛ سیستان در استان سیستان و بلوچستان؛ بانه – مریوان در استان کردستان؛ بوشهر در استان بوشهر؛ قصر شیرین در استان کرمانشاه؛ اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسید .  
چقدر روز داریم ! / فرهاد ابراهیم پور
فکر نکنم تو هیچ کجای دنیا در تقویم انها اینهمه روز بزرگداشت و مراسم باشد بعضی از این روزها یا بهتر بگویم خیلی از این روزها تعطیل رسمی ست. در این تاریخ روز شماری که ملاحظه می کنید 82 روز مشخص شده است و البته جای بسیاری از روزها هم الحق خالی ست مانند روز شعر و  ادب یا روز حافظ و سعدی و بزرگانی که در اندیشه و ادب و تاریخ حقی داشتند.......  
15 روز از سال 1400 خورشیدی گذشت
روز هاو ماه و سال می ایند و می روند و روزانه بر عمر ما اضافه می شود .من نمی دانم بر هر کدام از مردم شهرم و سرزمینم و جهان هر روز چه گذشته است و می گذرد ؛ مگر اتفاقاتی که توسط رسانه ها و خبرگزاریها منتشر شده و می شود .هرچند همه خبرها و گاه اتفاقات مهم در این روزها منتشر نمی شود مگر اتفاقاتی که حبرگزاریهای خاص انرا با نیت های خود پخش و منتشر می کنند . مطمنا در این ایام هیچ خبرگزاری پر تیرازی ننوشت و نگفتند که میزان روزانه مرگ و میر بر اثر فقر چقدر بوده است ننوشتند و نگفتند چقدر از منابع طبیعی جهان دستخوش غارت و نابودی انسانها قرار گرفته است و ننوشتند چقدر سال به سال بر میزان سرطان و دیگر بیماریهای لاعلاج اضافه میشود و نگفتند که کدام حکومت ها پیگیر و دنبال علاج و مشکلات این چنینی هستند و باز نگفتند در این ایام کرونایی درامد شرکت های بزرگ دارویی و غول های ساخت وساز چقدر بوده است و چرا بیشترین کشورهای جهان از کمترین امکان واکسیناسیون برخوردار هستند . این دنیای خبری یکطرفه مطمئنا اگاهی یکطرفه می اورد و ما از هجوم این خبرگزاریها و نگاه انها به مسائل مصئون نیستیم .  دنیا را باید همه جانبه دید و در تلاش بود تا تابع بی منازع نوع نگاه انها نباشیم .  اما انچه در همین حوالی خودمان گذشت بیشتر خبرهای محلی بود و بیشتر تعطیلات و رعایت موارد کرونایی و کجا نرفتن ها و چه نکردنها بود . امسال هم مثل سال گذشته نوروز با گسترش کرونا و رعایت پروتکل ها گذشت هرچند مردم دیگر کمتر به این پروتکل ها اهمیت دادند و با وجودی که بهاری و سرسبزی نصیب دشت و دمن شهر و دیار اوز نشد اما باغ شهری ها میزبان فامیل و طایفه ها بود و شنیدیم در بعضی جاها خبر از جشن هم بوده است . فرمانداری هم بنا بوظیفه خود اطلاعیه ای از رعایت پروتکل ها داد تا مردم شاید بیشتر مراعات کنند  در کل دلخوشی کم بود و بهار ناسازگار و کرونا منتظر   از دیگر موارد که مثل همه سالها بود ؛نبود کادر پزشکی متخصص در این ایام تعطیلات بود .فرصتی بود که انترن ها و دانشجویان و پزشکان عمومی بخت و توان خودرا به نمایش گذارند و این بسیار بد است که در کل منطقه و چهار شهرستان کادر و پزشکی که متخصص باشد حضور نداشته باشد . من خودم در این ایام بدلیل وضعیتی که برای یکی از بستگان پیش امد حداقل سه شهرستان اوز و گراش و لار رفتم اورزانس باز بود و پزشک عمومی که بیشتر پزشکان تازه شروع بکار کرده بودند . دوستی میگفت فکر نکن این مشکلات در این چند شهرستان است بلکه در مراکز بزرگ هم تعداد افراد متخصص در ایام نوروز کم و کمتر می شوند . خوبه که نوروز سه ماه تعطیلی ندارد وگرنه مردم بیمار و محتاج چه می کردند .    در این مدت به غیر از دوایر دولتی و حکومتی بقیه جسته و گریخته باز بودند و از روزهای دوم  فروردین اوز در بیشتر وقت ها مغازه ها باز بودند ؛ هر چند مشتری کمتری داشتند .    بزرگترین اتفاق سالانه اوزیها روز 8 فروردین روز اوز بود که در کم رونق ترین وضعیت برگزار شد و با وجود تلاش موزه مردم شناسی انچنان به دل ننشست که سالهای قبل از کرونا بود .   از دیگر اتفاقات رسانه ای در سطح شهرستان اوز اعلام مفهوم نام و نشان اوز در تلویزیون استان فارس مرکز شیراز توسط یکی از اوزیها بود که جای بسی شگفتی و تعجب دارد و  حتما  خوددیده و شنیده اید.اوز خپل شد    حرف و حدیث های خانوادگی و گفت و شنودهای فامیل و طایفه مثل همه ایام سال برقرار بود و پایدار و ربطی به امدن بهار و نوروز و کرونا ندارد .    چون ناامیدی به اندازه کافی گریبان مردم فقیر و بدبخت و زحمتکش را گرفته راهی جز امیدواری در شرایط سخت و دشوار نداریم . البته میگن به چه امیدواری تکیه کنیم ....   .اجناس همچنان در حال گران شدن است و توان مردم در کمتر خریدن و گاه نخریدن شده است. در فروشگاهی دو قلم میوه فصلی دیدم که سرم سوت کشید ...گوجه باغی (گوجه سبز ) کیلویی 180 هزار تومان و گلابی خارجی کیلویی 75هزار تومان ...دیگه چیزی نگم بهتره .   همشهریانم ببینندگان گرامی سایت هر کجا که هستید بقیه فروردینتان و بهارتان خوش باد و سلامتی میهمان همیشگی اتان .    با شعری از هوشنگ ابتهاج ..سایه   مطلب را به پایان می برم    بهار آمد، گل و نسرین نیاورد نسیمی بوی فروردین نیاورد پرستو آمد و از گل خبر نیست چرا گل با پرستو همسفر نیست؟   ........    
مجله خبری فیشور
اب و هوای  اوز
اوز امروز
عصر ایران
رقص گل
پایگاه خبری صحبت نیوز